Home » ДУИ бара осуда за Таравари зашто го цитираше Хитлер на фејсбук

ДУИ бара осуда за Таравари зашто го цитираше Хитлер на фејсбук

by Журнал.мк

ДУИ на Али Ахмети жестоко реагираше во однос на фејсбук-статус на градоначалникот на Гостивар од Алијанса за Албанците Арбен Таравари, бидејќи го спомнал германскиот нацистички диктатор Адолф Хитлер. Поради тоа, интегративците ја повикаа академската заедница, медиумите, новинарите и невладините организации да ја осудат објавата на Таравари.

„Неверојатно, но за жал вистинито. Градоначалникот на Гостивар и генерален секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, го внесува Адолф Хитлер во политиката на Северна Македонија преку неприфатлива, скандалозна, страшна и бесмислена и провокативна метафора напишана на неговата веб-страница на Фејсбук“, истакнаа од ДУИ.

Што точно напиша Таравари:

„Втората светска војна можеше да заврши порано и можеше да се спасат многу животи кои беа збришани како резултат на нејзиното лудило. Во време кога Хитлер почнал да се намалува донекаде во воената моќ и мапата на неговите освојувања почнала да се распаѓа, еден од неговите команданти го информирал за овие работи и го замолил да се повлече од војната затоа што биле убиени многу невини луѓе, меѓу кои и многу деца. Хитлер категорично му се спротивставил со: „Затоа што народот гласаше за нас, сега нека трпи смрт!“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More