Home » Дуда: Полска е подготвена да прифати нуклеарно оружје на нејзина територија

Дуда: Полска е подготвена да прифати нуклеарно оружје на нејзина територија

by Журнал.мк

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави денеска дека неговата земја е „подготвена“ да го поздрави нуклеарното оружје на своја територија доколку НАТО, чиј член е Полска, одлучи да го зајакне своето источно крило, пренесува „Бета-Франс прес“.

„Доколку нашите сојузници решат да распоредат нуклеарно оружје како дел од нуклеарната размена на наша територија со цел да ја зајакнеме безбедноста на источното крило на НАТО, ние сме подготвени да го сториме тоа“, изјави Дуда за весникот „Факт“.

Источното крило на НАТО се соочува со распоредување на ново руско оружје во соседен Калининград, како и во Белорусија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More