Home » Дуда: Нема да се смирам се додека Камински и Васик повторно не бидат на слобода

Дуда: Нема да се смирам се додека Камински и Васик повторно не бидат на слобода

by Журнал

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска изјави дека нема да мирува се додека уапсениот поранешен министер за внатрешни работи Мариуш Камински и неговиот заменик Мачеј Васик повторно не бидат ослободени.

Дуда нагласи дека останува на ставот дека ги помилувал Камински и Восик во 2015 година, согласно Уставот и дека помилувањето важи и денеска.

Полскиот претседател потсети и дека помилувањето е потврдено со пресуда на Окружниот суд, а потоа и со три пресуди на Уставниот суд, кој, како што наведе, ја признал неговата исправност.

-Министрите, денеска пратеници избрани на последните парламентарни избори, имаат свои мандати и сите обиди да им се одземат тие мандати се всушност незаконски. Јас застанав на оваа позиција и натаму стојам на неа, ништо не се менува, нагласи Дуда.

Тој кажа и дека е „длабоко шокиран“ од вчерашното приведување на Камински и Васик во претседателската палата, пренесува полската агенција ПАП.

-Министрите беа приведени и моментално се во притвор. Не сакам да навлегувам во детали како се случило тоа бидејќи ми е смешно кога слушам дека ова не е политичка работа, додаде Дуда.

Неколку недели откако партијата Право и Правда дојде на власт во 2015 година, Дуда го помилува Мариуш Камински, кој беше осуден за злоупотреба на политичко влијание и со тоа му овозможи да стане министер за внатрешни работи.

Во постапката пред Апелациониот суд беше одлучено случајот повторно да се отвори и во декември минатата година Камински и Васик беа осудени на две години затвор за злоупотреба на политичките овластувања.

Камински денеска почна штрајк со глад, откако вчера беше уапсен и пренесен во затвор, заедно со неговиот заменик Мациеј Васик.

Полскиот премиер Доналд Туск претходно го обвини претседателот Анджеј Дуда за попречување на правдата, откако Камински и неговиот заменик Мачеј Васик беа видени во претседателската палата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More