Home » ДС: Да се забрани наркобизнисот во Македонија, вклучени се и носители на високи државни и политички функции

ДС: Да се забрани наркобизнисот во Македонија, вклучени се и носители на високи државни и политички функции

by Журнал.мк

Демократскиот сојуз предлага да се забрани наркобизнисот во Македонија.

„Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува, над 70 фирми произведуваат канабис без ефикасна контрола од државните институции и производството се пласира на нелегалниот пазар, со што се шири нарко бизнисот и злоупотребата на канабисот. Присуството на експерти од странство за борба против наркобизнисот во Македонија, потврдува дека овој криминал поприма сериозни димензии и повлекува формирање на наркокартели, меѓусебни пресметки и ликвидации, како и ширење на наркоманијата во големи размери и надвор од Македонија“ велат од партијата.

Од ДС велат дека „досега се откриени над 10 `кражби` на марихуана, обиди за нелегална продажба на канабис итн.“

„Состојбите се загрижувачки и прашање е кога ке добиеме сериозна критика и одлука за забрана на прозводство на канабис и од Организацијата на Обединетите Нации. Последната акција на МВР, во која се опфатени и партиски активисти укажува на примамливоста и огромните нелегални профити од овој вид на легализиран криминал. Во овој `бизнис` се вклучени и носители на високи државни и политички функции“ стои во партиското соопштение.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More