Home » Дрин Ахмеди се повлекува од „Тор индустрис“ – ја презема американска компанија од Тексас

Дрин Ахмеди се повлекува од „Тор индустрис“ – ја презема американска компанија од Тексас

by Журнал.мк

Компанијата на Дрин Ахмеди, внук на лидерот на ДУИ Али Ахмети, „Тор индустрис“, предизборно, преку соопштение за медиумите, објави дека тој ќе се повлече од функцијата до крајот на оваа година. Компанијата ќе биде преземена од „Тексас американ интернешенал холдингс“, односно се најавува менаџерска и сопственичка транзиција.

-Компанијата е возбудена да го објави нејзиното преземање од „Тексас американ интернешенал холдингс“, водечка компанија призната по своите иновативни и стратешки деловни операции. Оваа аквизиција означува пресвртница во патувањето на „Тор индустрис“ , поставувајќи ја сцената за период на засилен раст и проширување.

Дрин Ахмеди, извршниот директор кој беше на чело на компанијата како основач и сопственик на „Тор индустрис“ и кој ја водеше компанијата низ различни фази на раст и реструктуирање, ќе се повлече до крајот на годината. Оваа одлука доаѓа како дел од планот за транзиција на стратешкото лидерство, кој обезбедува непречено и ефективно пренесување на одговорностите на новиот менаџерски тим назначен од „Тексас американ интернешенал холдингс“, се вели во соопштението.

Како дел од договорот за стекнување, „Тор индустрис“ ќе ги поседува сите средства кои претходно биле во сопственост на Ахмеди, обезбедувајќи континуитет и стабилност за работењето на компанијата и нејзината посветена работна сила, се додава во соопштението.

Во Обвинителството се водат две предистраги за Амеди и „Тор индустрис“, едната за купувањето на деловниот центар „Соравија“, а другата откако беше фатен со полн гепек петарди.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More