Home » Драма на небото: Сред лет откажал моторот на авионот, па пилотите барале итно слетување

Драма на небото: Сред лет откажал моторот на авионот, па пилотите барале итно слетување

by Журнал.мк

Пилотите на австралиската авиокомпанија Qantas Airways слетаа безбедно во Перт и покрај дефектот на еден од двата мотори.

Пилотите на авионот Ербас А330-200, на релација Мелбурн – Перт, побарале дозвола за приоритетно слетување во понеделникот вечерта, што успешно го извршиле со помош на преостанатиот мотор, пренесува Ројтерс.

Дефектите на моторот се ретки, но авионите со два мотори се дизајнирани да летаат само со еден, за што се обучени пилотите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More