Home » Домашните миленици имаат позитивен ефект врз здравјето на сопственикот

Домашните миленици имаат позитивен ефект врз здравјето на сопственикот

by Журнал

Кучето или мачката може да ви го разубават животот, но имаат големо влијание и на вашето ментално и физичко здравје. Домашните миленици, како што се кучињата и мачките, не само што се најдобри крзнени пријатели, туку и позитивно влијаат на здравјето на нивните сопственици.

Го намалуваат стресот

Играњето со домашно милениче го зголемува нивото на окситоцин (хормон на среќата) во телото и во исто време го намалува нивото на кортизол (хормон на стрес). Раси кои најдобро помагаат во ова се Јоркширски Териер, Боксер, Лабрадор, Бишон, Дакел. Експертите од Универзитетот во Њујорк открија дека додека прават нешто стресно, луѓето се посмирени ако нивното куче е во близина.

Ја ублажуваат болката

Миленичето може да биде најдобриот лек за хронични болки, како што се мигрена или ревматизам. Откриено е дека луѓето кои закрепнале по операцијата со своите миленици користеле помалку лекови против болки од оние кои немале домашно милениче.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More