32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Доколку е потребно, Италијанците ќе се вакцинираат и ноќе

Најчитани вести

Досега 19.400 лица се вакцинирани против ковид во Италија. Владата планира да го зголеми бројот на вакцинирани и, доколку е потребно, да се вакцинираат ноќе.

За таа цел, се планира да се вклучат илјадници сега невработени лекари во кампањата за вакцинација.

Претседателот на Федерацијата на италијански онколози, кардиолози и хематолози, Џордано Берета, бара онколошките пациенти да бидат ставени во групата на оние кои имаат предност во вакцинирањето, а пред сè пациентите на кои имунолошкиот систем им е намален поради терапијата.

Според него, нема значителни разлики помеѓу антиковид вакцините што сега се достапни, разликите се само од логистичка и оперативна природа.

Италијанските лекари ја поздравија одлуката на „Фејсбук“ да ги затвори сите страници што се против вакцинацијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com