23.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Додик: Медиумите од ФБиХ ја измислија „Иконата“ и направија лажна приказна

Најчитани вести

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, е пуштен на домашно лекување по одлуката на советот на лекари на Универзитетскиот клинички центар на Република Српска и борбата со коронавирусот. На прес-конференцијата, откако зборуваше за неговата состојба и како ги поминал деновите во болница, Додик одговори на прашањата на новинарите.

Меѓу другото, тој одговараше на прашања на новинарите во врска со аферата „Икона“. Додик рече дека сè е измислено во Федерацијата БиХ.

„Украина никогаш не го постави прашањето за исчезнувањето на таа икона. Тоа е семејна икона. Ни денес украинските власти не ја побараа таа икона. Тие измислија приказна. Амбасадорот на Украина зборуваше врз основа на извештаи во медиумите, засновани на лаги. Иконата е таму, господин Лавров сметаше дека треба да ја врати. Таа е тука и јас сега, немав можност, се надевам дека знаете зошто, ќе ги повикам луѓето што ми ја дадоа таа икона и јавно ќе им ја вратам, па тие нека ги објаснат другите работи“, рече Додик.

Додик рече дека нема ништо инкриминирано во тоа, освен болна амбиција да се држи до таа тема, со цел да се покријат срамните потези на Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com