Home » Доби два жолти картони, а не беше исклучен

Доби два жолти картони, а не беше исклучен

by Lina Muslija

Аргентинскиот голман Емилијано Мартинез ја однесе Астон Вила во полуфиналето на Лигата на конференции. Одбрани два пенали во пенал серијата и му помогна на својот тим да го елиминира француски Лил.
А во пенал серијата се водеа полемики зошто не е исклучен затоа што доби жолт картон кој му беше втор на натпреварот.
Причината е посебно правило за кое малкумина знаат. А аргентинскиот голман очигледно знаел: „Предупредувањата и картоните кои се изречени на играчите и членовите на тимот во текот на натпреварот не се пренесуваат во пенал серијата“, стои во правилникот.
Па така Мартинез кој доби жолт картон за време на мечот, во пенал серијата ги провоцираше играчите се караше со навивачите и доби жолт картон, но не беше исклучен.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More