29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

До крајот на годината, Huawei ќе ја претстави замената за Google

Најчитани вести

„Huawei“ планира да се ослободи од оковите наметнати на „Google“ од „Android“ со тоа што ќе ја испорача својата верзија на Google Mobile Services (GMS) во 2020 година.

Овој алтернативен пакет услуги, соодветно наречен Huawei Mobile Services (HMS), е чекор кон насочување на корисниците кон апликациите и услугите што работат најдобро во регионите каде што Huawei го работи најголемиот дел од својата работа.

Извршниот директор на „Huawei“ и „Honor India“ Чарлс Пенг вели дека „Honor“ веќе разговарал со развивачите на најдобрите 150 апликации во Индија за да се обезбеди нивната достапност во сопствената продавница за апликации во наредната година.

Ова е особено важно за компанија која сака корисниците да имаат пристап до популарни карактеристики и услуги на своите телефони, кои можат да ги најдат и во продавницата на Google Play.

Huawei сака да користи HMS како начин да ги замени популарните стандардни апликации што ги испорачува Google со Android, како што се YouTube, Google Maps, Gmail и Google Drive.

Преку оваа транзиција, компанијата се фокусира на транспарентност и леснотија и се надева дека ќе им понуди на клиентите премин кон алтернативни услуги и услуги без вистински напор од нивна страна.

Иако останува да се види колку е можно ова да се спроведе, важно е Huawei да работи за да обезбеди брза и безболна транзиција со цел да ја одржи својата позиција на ултра-конкурентскиот пазар на смартфони.

Во моментов е нејасно што точно сака Huawei да го замени со апликациите на Google.

Иако Google Drive и Maps имаат голема конкуренција, YouTube, од друга страна, останува доминантен и неговите најблиски ривали имаат многу помала база на корисници и содржини.

Huawei покажува дека нуди стимулации до 17,000 американски долари за развивачи кои можат брзо да ги прилагодат своите апликации во HMS, што треба многу да помогне во трката да ја заменат продавницата на Google што е можно поскоро.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com