Home » ДКСК: Градоначалник незаконски си ја унапредил сопругата

ДКСК: Градоначалник незаконски си ја унапредил сопругата

by Журнал.мк

Антикорупционерите согласни за покренување постапка против градоначалник кој својата сопруга ја унапредил во советник во неговата општина.

Овој случај за судир на интереси и непотизам бил пријавен во ДКСК анонимно и електронски по што побарале податоци и информации од општината.

Градоначалникот ја доставил бараната документација за тоа дали неговата сопруга е вработена во општината и целта постапка за нејзино унапредување, при што било констатирано од антикорупциска дека го прекршил законот. ДКСК констатирала прекршок и градоначалникот ја платил глобата со што случајот запира, бидејќи повеќе институцијата нема надлежност да постапува понатаму.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More