8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Диало пристигнува на „Олд Трафорд“, дали веднаш ќе игра?

Најчитани вести

Манчестер јунајтед го доби младиот фудбалер за кого платија 37 милиони фунти, откако Амад Диало Траоре ќе пристигне на „Олд Трафорд“ и покрај барањето на Аталанта тој да остане уште шест месеци во Серија А.

Диало, кој доаѓа од Брегот на Слоновата Коска и има само 18 години, потпиша договор со „ѓаволите“ до 2025 година. Тој игра на позицијата десно крило, и за Аталанта оваа сезона имаше само два настапи, односно вкупно 35 минути во Лигата на шампиони.

„Ние како клуб го следиме Амад подолго време, и јас лично го имам гледано како игра и дојдовме до заклучок дека е највозбудливиот млад талент на светот. Манчестер јунајтед имаат горда историја на развој на млади фудбалери и мислам дека Амад ќе го искористи потенцијалот. Ќе биде потребно време да се адаптира, но неговата брзина, визија и фантастични способности ќе осигура тој бргу да ја направи транзицијата“, вели Солскјер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести