Home » Диња полн летен погодок

Диња полн летен погодок

by Журнал.мк

Не само што е вкусна и освежува туку е и многу здрава. Богата е со витамините Ц, Б, со бетакаротен, калциум, калиум, магнезиум, фосфор и со железо. Дињата содржи 89 проценти вода, малку шеќер и е одлична летна ужина што ќе ви помогне да ја одржите витата става. Има неколку здравствени придобивки ако во текот на летото уживате во овошна салата од диња.

Одлична е за детоксикација. Му помага на телото да се ослободи од вишокот сол и го намалува крвниот притисок. Сокот од диња е одличен за ублажување на болката. Натопете малку газа во сокот од диња и ставете ја на болното место да стои неколку часа. Дињата е познат народен лек за намалување на нервозата.

Помага да се ослободите од камен во бубрег. Помага при убод од инсекти, при изгореници и проблеми со желудникот. Богата е со бетакаротен и помага во борбата против канцерот. Ја спречува дегенерацијата на клетките и го подобрува видот. Богата е со калиум што ја одржува активноста на срцето.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More