Home » Девет тајни кои вашата крвна група ги открива за вас

Девет тајни кои вашата крвна група ги открива за вас

by Журнал

Присуството или отсуството на одредени молекули наречени А или Б антигени, како и протеин наречен Rh фактор, одредуваат која од осумте крвни групи тече низ вашите вени. Имено, постојат овие крвни групи: А+, А-, Б+, Б-, АБ+, АБ-, О+ или О-.

Сепак, овие антигени можат да влијаат и на други делови од вашето тело, вклучувајќи ги крвните садови, невроните и тромбоцитите, и како резултат на тоа, вашата крвна група може да биде поврзана со ризик од развој на одредени болести.

Типови А, Б, АБ: Срцеви заболувања

Крвните групи кои не се 0 имаат 25 до 30% повисоки нивоа на протеини за коагулација на крвта познати како фон Вилебранд фактор и фактор VIII. Делумно поради оваа разлика, луѓето со овие крвни групи имаат и 15% поголем ризик од смрт од срцеви заболувања во споредба со луѓето со други крвни групи, според студијата на BMC Medicine од 2015 година.

Тип 0: Помал ризик од згрутчување на крвта

Имајќи предвид дека крвната група 0 има помали количини на протеини кои помагаат во згрутчување на крвта, поединците имаат помала веројатност да страдаат од згрутчување на крвта. Негативната страна е што згрутчувањето на крвта помага да се спречи прекумерното крварење. Сепак, постојат многу работи кои предизвикуваат згрутчување на крвта. Не треба да се претпоставува дека да се биде крвна група О значи дека поединецот е „заштитен“ или дека крвта од типот А е изложена на поголем ризик, вели Тери Б. Гернсхајмер, хематолог и директорка на Одделението за трансфузиологија при Seattle Cancer Care Alliance во Вашингтон.

Тип 0: Проблеми со плодноста

Типот 0 е можеби најчестата крвна група – и може да го попречи зачнувањето. Според истражувањето објавено во списанието Human Reproduction, субјектите со крвна група 0 имале двојно поголема веројатност да имаат нивоа на фоликуло-стимулирачки хормон (FSH); нивоата беа доволно високи за да укажат на ниска резерва на јајниците – помалку јајце-клетки за оплодување. Друга студија објавена во списанието за асистирана репродукција и генетика покажа дека жените со крвни групи 0 и А имаат помала веројатност да доживеат успешно вештачко оплодување од оние со тип Б, чии шанси се поголеми.

Крвни групи кои не се 0: Зголемен ризик од рак на желудникот

Друго интересно откритие од студијата BMC Medicine која поврзува одредени крвни групи со поголем ризик од срцеви заболувања: крвните групи различни од 0 (A, B или AB), исто така, имале зголемен ризик од рак на желудникот, веројатно поради воспалителен одговор на H pylori бактерии. Бактериите се предизвикувачки агенси на чир на желудникот.

Крвни групи кои не се 0: Длабока венска тромбоза

Поради разликите во згрутчувањето, луѓето со крвни групи А/Б имаат поголема веројатност да страдаат од венски тромбоемболизам – згрутчување што се формира во длабоките вени на нозете, препоните или рацете (длабока венска тромбоза или ДВТ) и може да доведе до пулмонална емболија, пишува The Healthy.

Тип AB: Губење на меморијата

Иако АБ е најретката крвна група, истражувањето објавено во списанието Неврологија во 2014 година сугерира дека луѓето со АБ крвни групи имаат 82 отсто поголема веројатност да развијат когнитивни проблеми кои можат да доведат до деменција подоцна во животот отколку луѓето со други крвни групи.

Тип А или Б: Дијабетес

Луѓето со крвна група А или Б имаат до 21 отсто поголем ризик за развој на дијабетес тип 2 во споредба со оние со крвна група 0, според истражувањето објавено во списанието Diabetologia. Оние кои биле Б позитивни имале најголеми шанси да заболат од оваа болест. Иако истражувачите забележуваат дека не се знае точно зошто, се сугерира дека крвната група може да влијае на гастроинтестиналниот микробиом, што може да влијае на метаболизмот на гликозата и воспаленијата.

Крвната група не може да открие која е совршената исхрана за вас

Можеби сте слушнале како луѓето зборуваат за исхрана според крвната група, каде што јадењето и избегнувањето одредени видови храна врз основа на вашата крвна група може да го зајакне вашето здравје и да го намали ризикот од болести. Сепак, прегледот од 2013 година во American Journal of Clinical Nutrition заклучи дека нема докази што го поткрепуваат тврдењето дека овие типови на исхрана навистина функционираат. Друга студија објавена во PLOS ONE покажа дека иако оваа исхрана може да има позитивен ефект врз некои кардиометаболички фактори на ризик, таа нема никаква врска со крвната група.

Веројатно нема да открие ништо за вашата личност

Постои теорија дека вашата крвна група може да ги објасни вашите карактеристики на личноста. Иако во голема мера не е докажано, една јапонска студија објавена во PLOS ONE покажа дека некои особини на личноста се разликуваат помеѓу крвните групи. Сè додека не дознаеме повеќе, се чини дека не можете да ја користите вашата крвна група како изговор за вашето однесување.

Што треба да се знае за истражувањето на крвните групи?

Имајте на ум дека истражувањето што ја поврзува крвната група со здравствените состојби доаѓа од студии на населението, така што може да најде само врска помеѓу двете работи, а не дефинитивно да докаже дека вашата крвна група е причина за одредена состојба.

„Ризикот за секој поединец е мултифакторен“, забележува д-р Гернсхајмер. Ова значи дека вашите дневни навики – што јадете, нивото на вашата активност, како се справувате со стресот и вашата семејна историја – прават голема разлика во вашиот индивидуален ризик.

Не мора да го менувате животот поради вашата крвна група

Вашата крвна група секако не ја одредува вашата судбина кога е во прашање вашето здравје.

„Важно е да се разбере дека крвните групи, исто така, варираат меѓу етнички групи и во етничките групи во зависност од тоа каде се населиле за време на миграцијата“, вели д-р Гернсхајмер.

„Овие разлики во културите може да доведат до разлики во исхраната и начинот на живот кои дополнително влијаат на ризикот од одредени болести. Дополнително, иако постојат многу начини на кои вашата крвна група може да влијае на вашето здравје“, вели д-р Гернсхајмер, „нема добри докази дека тоа треба да го промени вашиот животен стил“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More