Home » Детектиран случај на флурон кај пациент од Зајас

Детектиран случај на флурон кај пациент од Зајас

by Журнал.мк

Детектиран е еден случај на флурон (комбинирана инфекција со вирусот на грип и корона вирусот) кај 26-годишен пациент од Општина Зајас, соопшти Министерството за здравство.

Според епидемиолошката анкета, пациентот со коинфекција Ковид19/Инфлуенца А, непосредно пред 31.12.2021 година се вратил од САД и според неговите кажувања таму примил вакцина за Ковид-19, односно се ревакцинирал неколку дена пред да пристигне во земјава.

– Пациентот е упатен на домашно лекување, бидејќи засега нема тешка клиничка слика, посочуваат од Министерството

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More