33.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Десет бебиња загинаа во пожар во болница во Индија

Најчитани вести

Десрт новороденчиња загинаа во голем пожар во болница во Махараштра, најбогатата индиска држава, објавија од болницата, а водечките политичари изразија жалење.

„Пожарто изби денеска во 2 часот наутро“, рече хирургот Прамод Кандате од Општата болница во оваа западна индиска држава.

Седум од 17 деца на одделот за болни новороденчиња се спасени.

Премиерот на државата Удав Такре нареди да се истражи причината за пожарот.

„Трагедијата во Бандари, Махараштра, погаѓа во срце. Изгубувме драгоцени млади животи“. напиша премиерот Нарендра Моди на Твотер. „МОите мисли се со ожалостените семејства. Се надевам дека повредените наскоро ќе се опорават“, додаде тој.

Многу други политичари, вклучително и опозицискиот лидер Рахул Ганди, исто така изразија жалење.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com