Home » „Денови на Албанската азбука“/Груби: Да размислиме за патешествието за спас на јазикот од бурите кои имаа за цел да го уништат

„Денови на Албанската азбука“/Груби: Да размислиме за патешествието за спас на јазикот од бурите кои имаа за цел да го уништат

by Журнал.мк

Скопје, 14 ноември – Првиот потпретседател на владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денеска го отвори 5 -то свечено отворање на Културно -научната манифестација „Денови на Албанската азбука“, по повод 115 -годишнината од Битолскиот конгрес.

Во својот говор пред присутните, Груби истакна дека треба да размислиме за трајното и пожртвувано патешествие на нашите предци за спас на нашиот јазик од бурите кои имаа за цел да го уништат.

Оттука, да размислиме за трајното и пожртвувано патешествие на нашите предци за спас на нашиот јазик од бурите кои имаа за цел да го уништат, да им ја пренесеме на новите генерации важноста на тоа активно богатство и таа патриотска храброст благодарение на која сме на наши нозе, горди на нашиот писмен јазик трасирајќи го патот за напредок, рече Груби.

Во продолжение целиот говор:

Задоволство ми е што заедно продолжуваме да ја негуваме вистинската организациска традиција како Културно-научната манифестација „Денови на Албанската азбука“ за да ја изразиме големината на еден од најважните моменти во историјата на нашата нација, Конгресот на Албанските букви во Битола од 1908 година.

Оттука, да размислиме за трајното и пожртвувано патешествие на нашите предци за спас на нашиот јазик од бурите кои имаа за цел да го уништат, да им ја пренесеме на новите генерации важноста на тоа активно богатство и таа патриотска храброст благодарение на која сме на наши нозе, горди на нашиот писмен јазик трасирајќи го патот за напредок.

Колку убави зборови извезе овој јазик за храброста на мачениците, за патриотизмот, за слободата и за нашата култура. Некогаш, нашите мајки и татковци ги чуваа овие вредности на машките собири и тогаш спомените на славата од минатото ги извезовме со букви за да бидат вечен аманет за националните идеали.

Целта на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, Институтот за духовно и културно наследство на Албанците и Ансамблот на албански народни песни и ора во Северна Македонија е да ги расветлат фактите, студиите и публикациите од областа на албанологијата кои ја документираат антиката на нашиот јазик и неговото владеење кога преку букви  се стави на хартија.

Да се прикаже тој широк и бесконечен опус на вредности преку културна програма која пред се ја негува традицијата на нашите песна и ора, за чие архивирање огромна улога има албанскиот писмен јазик.

Драго ми е, што на оваа 115-годишнина од Битолскиот Конгрес ќе се елаборираат научните перспективи од Академиите на науките и уметностите на Северна Македонија, Албанија и Косово.

Ви посакувам успех во сите планирани активности во рамките на „Деновите на Албанската азбука“! Да ги откриеме нашите јазични и културни вредности пред очите на целиот свет.

Në godinën e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut bashkë me drejtorin e Institutit për Trashëgimi Shpirtërore…

Posted by Artan Grubi on Tuesday, November 14, 2023

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More