17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Dell го претстави новиот G15 гејминг лаптоп

Најчитани вести

Dell го претстави својот нов гејмерски лаптоп G15, кој најпрвин ќе биде достапен во Кина пред да се најде во продажба во други региони низ светот. Индустрискиот дизајн на лаптопот е целосно нов, а веројатно најзабележителна карактеристика е бојата што се користи за куќиштето.

На куќиштето се видливи дамки во боја, а Dell истакнува дека G15 користи „бои на база на вода, со мала содржина на VOC за издржлив и еколошки дизајн“. Лаптопот е достапен во бои како што е Spector Green со дамки, Phantom Grey со дамки, Dark Shadow Grey и Obsidian Black.

Комплетните спецификации на новиот G15 лаптоп сè уште не се познати, но лаптопот може да биде опремен со графичка карта до Nvidia RTX 3000 серијата и нуди три опции на перформанси до 115W TDP.

Екранот има 15,6-инчен панел со брзина на освежување до 360Hz. Dell исканува дека ладењето е подобрено благодарение на дизајнот заснован на Alienware технологијатата. Постои и опционална 4-зонска RGB тастатура, со AlienFX софтвер за прилагодување.

Новиот гејмерски лаптоп Dell G15 ќе се најде во продажба во Кина, додека глобалната достапност се очекува во текот на април.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести