Home » Дали знаете за што служат триаголниците кои се исцртани во патничката кабина на авионот?

Дали знаете за што служат триаголниците кои се исцртани во патничката кабина на авионот?

by Lina Muslija

Ако подобро ја погледнете патничката кабина на авионот, можеби сте забележале дека на одредени места има нацртани триаголници. Дали сте се запрашале за што служат тие?

Триаголниците можат да бидат црвени или црни по боја и секогаш се на исто ниво со крилата на авионот. Имено, доколку членовите на екипажот на авионот треба да ги проверат крилата, триаголниците им даваат до знаење дека најдобро можат да ги видат од тие точки.

 

 

 

Овој „трик“ е особено корисен кога авионот лета во текот на зимата. На тој начин, екипажот многу полесно може да се увери дека крилата се правилно одмрзнати, иако тоа прво го проверува екипажот додека авионот е на земја.

 

 

 

Седиштата сместени под овие триаголници понекогаш се нарекуваат „седишта на Вилијам Шатнер“. Овој израз е преземен од епизодата на „Зоната на самракот“ во која Шатнер гледа гоблин на крилото на неговиот авион.

 

Ако сакате да направите совршена фотографија од небото и крилата, седиштата под триаголниците се вистинската позиција од која може да ги направите наубавите фотографии додека трае летот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More