Home » Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

by Lina Muslija

Во Велика Британија постои таканареченото Highway Code Rule134, кое вели дека возачите мора да ги следат знаците и на местото каде што им се предлага да ја менуваат лентата со прилагодена брзина.

Приклучувањето кон сообраќајната лента треба да се одвива така што секое возило од сообраќајната лента што минува да минува едно возило од другата сообраќајна лента. Овој вид патент или принципот „zipperschluss“ носи оптимален проток на сообраќај.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More