Home » Дали додека крати средства за животна средина Арсовска обезбедила пари за фирмата на Перо Камиказа?

Дали додека крати средства за животна средина Арсовска обезбедила пари за фирмата на Перо Камиказа?

by Журнал.мк

Изминуваат два месеци од изборот на градоначалничката на ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска а граѓаните на Скопје не гледаат дека во градот нешто се работи, истакнува Мартин Попов, советник во Советот на Град Скопје.

Напротив, вели тој луѓето гледаат само поништувања на значајни проекти, неспособност, погрешни одлуки. Гледаат дека нема бесплатен јавен превоз, нема инвестиции во животната средина.

Дури и Буџетот на градот за оваа 2022 година, потенцира Попов, не е развоен и не е направен според потребите на граѓаните.

Во Буџетот, тој оценува дека не се предвидени пари за важни проекти како нови паркови, зелени покриви, велосипедски патеки.

„Нема пари за ниту една велосипедска патека, ниту еден вело паркинг, нема опрема за автобусите да превезуваат точаци, нема субвенции за дополнителна опрема.
Наместо за зеленило и заштита на животната средина, наместо во капитални проекти, Арсовска парите на скопјани ги планира за вдомувања на партиските кадри на ВМРО-ДПМНЕ. Дали во Буџетот има пари за коалициските партнери на Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ? Дали фирмата на кандидатот за градоначалник Петар Георгиевски Камиказа, КЛС, била ангажирана околу озвучувањето на новогодишната прослава на градскиот плоштад?Колку пари чинел ангажманот на КЛС за новогодишната прослава или дали е тоа донација? Ако е донација тогаш таа треба да мине низ Советот на Град Скопје, ако се работи за спонзорство, тогаш треба да има договор за спонзорство“, кажа Попов.

Нагласува дека Данела Арсовска им должи одговори на скопјани на овие прашања.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More