Home » Дали Ахмети ќе се кандидира за шеф на државата?

Дали Ахмети ќе се кандидира за шеф на државата?

by Журнал

Лидерот на ДУИ размислува дали да го прифати предизвикот. Неговите сопартијци сметаат дека само на Ахмети му доликува да биде претседателски кандидат. Аргументите за тоа се дека гласачите Албанци плебисцитарно ќе се определат за него, а кандидатурата би била голем поттик и за парламентарните избори, брифира за „Слободен печат“ висок функционер на ДУИ.

Можно ли е првпат изборот за шеф на државата да биде далеку повозбудлив од изборот на новиот парламентарен состав и владата? Ова може да биде реалност ако се потврдат информациите дека лидерот на ДУИ, Али Ахмети, влегува во претседателската трка наспроти претседателскиот кандидат на албанската опозиција Арбен Таравари, кој денеска ја промовираше кандидатурата. Ако Ахмети реши да биде претседателски кандидат на ДУИ, тоа не само што ќе предизвика потрес во албанскиот, туку и во македонскиот политички блок.

„Слободен печат“ веќе објави дека ДУИ на претседателските избори ќе оди со свој кандидат и дека сериозно во игра е потпретседателот на партијата и министер за надворешни работи Бујар Османи.

Дали Ахмети ќе се кандидира за шеф на државата?

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More