Home » ДАЛИ ЈАДЕТЕ БРЗО ИЛИ БАВНО? Брзото јадење го запира ослободувањето на хормони кои му кажуваат на мозокот кога е стомакот полн

ДАЛИ ЈАДЕТЕ БРЗО ИЛИ БАВНО? Брзото јадење го запира ослободувањето на хормони кои му кажуваат на мозокот кога е стомакот полн

by Журнал

Многу се зборува за тоа дека освен што треба да се внимава што се јаде, треба да се внимава и како се јаде. Јадете побавно, промислено и без гледање телевизија, што ќе влијае и на слабеењето, велат експертите.
Новата студија објавена во „BMJ Open“ открива дека луѓето кои полека јадат имаат тенденција да имаат помала тежина. А забавувањето на внесот на храна со текот на годините се чини дека им помогнало да ослабат.
Ако јадете брзо, не само што го отежнувате варењето, туку и наталожувате килограми. Истражувањата покажаа дека луѓето кои само брзо ја голтаат храна се прејадуваат почесто од оние кои јадат побавно. Треба да се има предвид дека варењето започнува во устата и дека храната треба добро да се џвака пред да се проголта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More