30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Dacia Bigster со значка на Renault и фарови на Volvo

Најчитани вести

Концептот Dacia Bigster се покажува како неисцрпен извор на инспирација за специјалистите за дигитална анимација. – Последниот редизајниран Dacia Bigster добива стилски лик на Volvo, но со додадена нота за бизарност во форма на амблемот на Renault.

Најновата креација инспирирана од моделот Dacia Bigster е потпишана од студиото Kdesign. Како што рековме, рендерот го зачинува логото на Renault, но покрај беџот на француската марка, од него е позајмена и решетката за ладилникот.

Сепак, светлосните единици се потпираат на она што со години можеме да го видиме на возилата обележани со значка на Volvo. За разлика од фаровите и решетката, предниот браник се чува во состојба во која го видовме пред неколку дена кога дебитираше атрактивниот концепт.

Хаубата е поскромно профилирана, додека пластичните куќишта на ретровизорите се помалку заоблени. Рачките за отворање на вратите на овие рендери имаат пореален изглед, односно се поблиску до она што веројатно ќе се најде во изведбата за масовно производство.

Авторот на анимацијата не го крие ниту својот стремеж да го донесе презентираниот концепт што е можно поблиску до изгледот во кој  овој crossover ќе се најде во финална верзија пред купувачите.

Како што може да се види на сликите на рендерот и задните сигнали групи се „позајмени“ од crossover моделите на Volvo.

Автомобилот на фотографиите лежи на различни тркала во споредба со оние во црна нијанса во која се појави концептот. Впечатливите додатоци изработени од црна пластика, кои ги има заради заштитната функција на браниците и покривот, остануваат на место.

Да се ​​вратиме на концептот Dacia Bigster, иако пишувавме за тоа веднаш по дебито. Истиот беше претставен со желба на раководството на групацијата да објави сериски модел што ќе се најде пред клиентите пред 2025 година. Ќе се базира на архитектурата што Французите ја нарекуваат CMF-B, што е практично иста основа на која се изработија новите: Dacia Logan и Sandero, исто како и Renault Clio и Capture, како и Nissan Juke и Note.

Токму поради таквата голема блискост со француско-јапонското семејство, мала е веројатноста дека серискиот Dacia Bigster воопшто ќе понуди пренос на електрична енергија на двете оски.

Имено, не постои модел во рамките на алијансата што „се остварил на оваа архитектура, притоа истовремено ја нуди опцијата 4 × 4.

Идниот модел на Dacia со покачена позиција за седење ќе добие одлични погонски единици од групацијата Renault, што значи дека и тие ќе бидат електрифицирани.

На крај, да потсетиме дека Dacia Bigster, во хиерархијата на играта, ќе ја преземе „капитенската лента“ од Dacia Duster и ќе стане достапен и, веруваме, атрактивен модел на C-сегмент со должина од околу 4,6 метри.

Како такво, тој исто така може да биде конфигуриран да пренесува до седум лица.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com