Home » Да доцневме малку во НАТО, руската агресија во Украина ќе имаше многу поопасни последици за Северна Македонија

Да доцневме малку во НАТО, руската агресија во Украина ќе имаше многу поопасни последици за Северна Македонија

by Журнал

Скопје, 5 јануари – Процесот за членство на Северна Македонија во Северноатлантската алијанса-НАТО е долготраен процес, поради нерешавањето на спорот за името со Грција. И откако се надмина овој контекст, со потпишувањето на Договорот од Преспа, ратификацијата на овој договор во Собранието не беше нималку лесна. Сепак, колку и да имаше одложувања и одложувања во процесот, членството во НАТО сепак дојде во вистински момент, дури и непосредно пред почетокот на руската агресија во Украина.

Во сите интервјуа што новинската агенција Журнал ги направи во рамките на проектот „Не верувајте во дезинформации, ние сме НАТО“, нашите соговорници потенцираа дека доколку не влезевме во НАТО, последиците од руската агресија во Украина за нашата земја ќе биде многу поопасно. Ваква оценка дадоа државниот претседател Стево Пендаровски, министрите, аналитичарите и поранешните функционери што ги интервјуиравме.

„По руската инвазија во Украина, НАТО повторно се врати на својата стара улога, а тоа е одбрана на таканаречениот евроатлантски простор, каде што сме и ние дел. член број 5, кој вели: „Нападот врз земја членка се смета за напад врз сите земји“, додека знаеме дека НАТО е најсилните земји, најмоќните армии, најнапредните економии.
Тоа значи дека не е исто ако со 1,8 милиони луѓе и со армија од 7-8 илјади војници се обидуваш да се заштитиш од една, да речеме Русија, а е целосно осум кога имаш повеќе од 30, 31 земја членка. кај нас 32.

Откако влеговме во НАТО, протеравме 18 руски дипломати, да речеме две и пол години, кои не беа дипломати, туку беа всушност разузнавачи на руската држава и лошо работеа овде.

Овде го продадоа политичкиот наратив на Руската Федерација кој кажуваше колку им е потребна Европската Унија. Влегуваме и во ЕУ и во НАТО заради основна безбедност, но и повисок животен стандард, повеќе инвестиции и подобар живот. Без безбедност, не можете да сметате на подобар развој. Руската пропаганда беше најсилна во Македонија во септември 2018 година, кога го одржавме референдумот за името. Тогаш тоа беше нивната последна шанса кога мислеа дека можат да не спречат да влеземе во Алијансата, бидејќи пред неколку години, за време на изборниот циклус во Црна Гора, се обидоа да направат тупаници и да дојдат на власт со друга политичка облека што нема да гледа на запад. Односно, претпоставувам дека и да не беа членки на НАТО, немаше да бидеме окупирани.

Кој може да не окупира кога сме опкружени со земји членки на НАТО: Албанија е членка на НАТО, Бугарија е членка на НАТО, Грција е членка на НАТО, Косово има 4-5 илјади војници на НАТО, додека Србија прогласи воена неутралност. Не велам дека територијално би биле окупирани, но многу луѓе би погледнале кон исток и Русија како модел“, изјави претседателот Пендаровски во ексклузивното интервју во рамките на овој проект.

Улогата на НАТО во ефикасното соочување на нашата земја со зголемените ризици по руската агресија во Украина, ја илустрира поранешниот пратеник и аналитичар Исмет Рамдани преку примерот на балтичките земји.

„Непобитен факт е дека балтичките земји се мали како Македонија, се граничат со Путинова Русија, а Путин не се осмелува да ги допре тие граници, ниту да направи каква било инвазија, како што направи и да се разви во Украина. Тоа значи дека членството во НАТО и да се биде дел од НАТО е голема гаранција за државата во однос на безбедноста.И тука има деструктивни сили на кои им попречува фактот што Северна Македонија како земја и НАТО сојузник е дел од оние земји кои се активни во помагањето. Украина – дури и со оружје колку што има капацитет, со политичка поддршка, со хуманитарна поддршка… односно со сите форми на поддршка што ги дава една поразвиена држава, но со капацитет што одговара на државата во овој случај Северна Македонија нема резерви во однос на пристапот и односот кон руската агресија во Украина, таа е рамо до рамо со сојузничките земји кои се во НАТО и оние кои имаат некаква аспирација, близина или некаков сојуз со Соединетите Американски Држави. Америка“, нагласи Рамадани.

Но, и по членството на земјава во НАТО се потенцира потребата од зголемена претпазливост, бидејќи предизвици и ризици сè уште постојат, а ова го истакна поранешниот премиер Владо Бучковски:
„Има, се разбира дека има, не можеме да бидеме целосно убедени дека со членството можноста за безбедносни предизвици со кои се соочува светот и нашиот регион е завршена, знаете што можеше да донесе инцидентот на северот на Косово со убиството на полицаец и обидот преку терористичкиот чин да се отворат многу дилеми за начините на кои може да се стави крај на конфликтот и обидот да се подели територијата меѓу државите и сето она што ја отвора Пандорината кутија би отворило многу други прашања, сега сме пријателски земја со НАТО и ЕУ во многу предизвици и во руската агресија но и во кризата меѓу Палестина и Израел, кризата која е во делот на Африка и сето тоа носи нестабилност на земјите членки и бара поголема координација и мислам дека нашата земја работи многу добро е координирана и кон нас се однесува со многу почит во овој поглед, но начинот на кој нудиме помош во делот на Украина и северот на Косово ја прави нашата земја стратешки партнер“.

Универзитетскиот професор Насер Етеми се согласува дека НАТО ја гарантира општата безбедност на земјата, но ја нагласува „домашната задача“ што мора да ја направиме, за да избегнеме нови ризици, пишува Журнал. Во своето интервју, меѓу овие задачи тој ја вброи и борбата против криминалот и корупцијата.

„Мислам дека безбедноста ни е на ниво и не гледам никаква закана, таа е стабилна, но би рекол дека институциите не треба да стојат со скрстени раце и да не мислат дека имаме стабилна состојба и ќе биде засекогаш. во овој момент мислам дека треба да се направи и да се внимава во почитувањето на законот и борбата против корупцијата и другите штетни облици да биде посериозна и мислам дека само така ќе имаме безбедност и стабилност, државата треба да остане на своето Европски пат и да не отстапуваме од овој курс бидејќи политичката елита не нуди друга опција која би била соодветна и мислам дека имаме загарантирана ситуација дека сме под капата на НАТО“, рече професорот на Универзитетот ФОН, Насер Етеми.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More