Home » Црна Гора воведува седумчасовно работно време до крајот на годината

Црна Гора воведува седумчасовно работно време до крајот на годината

by Журнал.мк

Министерката за труд и социјална заштита на Црна Гора, Наида Нишиќ, денеска најави дека до крајот на годинава во Црна Гора може да се очекува воведување седумчасовно работно време.

Таа за „Радио Црна Гора“ изјави дека социјалните бенефиции во иднина ќе бидат поправедни, како и дека нема да има укинување на Фондот на ПИО, туку дека ќе се реформира, пренесува РТЦГ.

Нишиќ рече дека сите анализи покажале дека најголемата неправда им е нанесена на пензионерите кои својот работен век го поминале во различни земји и дека околу 3.500 пензионери од поранешните југословенски држави добиваат пензии кои кога ќе се соберат се пониски од просекот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More