Home » Цого се враќа во прволигашката кошарка, ќе настапува за Вардар

Цого се враќа во прволигашката кошарка, ќе настапува за Вардар

by Журнал

Долгогодишниот репрезентативец во „3х3“, воедно и најдобриот „баскетџија“ за 2023 година, Ервин Цого се враќа на прволигашката кошарка во Македонија и во продолжението од сезоната ќе го носи дресот на Вардар, потврди повратникот во „елитата“ на македонската кошарка.

Бекот во минатото ги бранеше боите на МЗТ Скопје, Работнички, Куманово, АВ Охрид, Шкупи и ТФТ. Последниот настап го имаше за „црно-белите“ од Тафталиџе во сезоната 2020/21 забележувајќи шест настапи во Прва лига и еден во БИБЛ.

Враќањето на Цого во најдоброто од македонската кошарка не значи и откажување од „3х3“ сцената, напротив времето поминато со вардарци ќе биде своевидна подоготовка за престојниот турнир во ова натпреварување кое ќе се одржи во Јапонија.

Вардар по 14 одиграни натпревари во сезоната се наоѓа на делба на позициите кои водат во плејаутот со три победи и 11 порази.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More