Home » Чувствувате настинка? Веднаш земете ги овие две таблети заедно

Чувствувате настинка? Веднаш земете ги овие две таблети заедно

by Журнал.мк

Земање лекови кога ќе почувствувате дека ќе ве фати настинка може да резултира со поблаги симптоми, велат лекарите. Според нив комбинација на парацетамол и ибупрофен, доколку не сте алергични е идеална за тоа.
Ако одлучите да го следите овој совет на лекарите и да земете ибупрофен и парацетамол, тогаш не треба да земате лекови за кашлица и настинка истовремено.

„Ќе забележете дека многу лекови за кашлица и настинка често содржат и парацетамол и ибупрофен, па лесно можете да земете повеќе од препорачаната доза“, предупредуваат лекарите.
Исто така важно е да се напомене дека вакцината против грип не може да спречи лицето да настине. Во секој консултирајте се со вашиот лекар пред да земете било какви лекови на своја рака.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More