Home » Членовите на легендарната АБА станаа витези

Членовите на легендарната АБА станаа витези

by Lina Muslija

Членовите на легендарниот шведски бенд  „Аба“ станаа витези.

На 31 мај, во Кралската палата во Стокхолм, тие го добија Кралскиот орден на Васа како „Команданти од прв степен“, витез што не беше доделен 50 години.

Наградата за прв пат е основана во 1772 година од кралот Густав III, а се доделува на истакнати шведски граѓани. „Аба“ за ова признание беше номиниран од публиката и шведската влада, а кралот Карл XVI. Густаф го одобри почесниот список.

Инаку, шведскиот крал Карл и кралицата Силвија особено се поврзуваат со оваа група бидејќи настапи еден ден пред свадбата на кралската двојка во 1976 година на Кралскиот естраден перформанс кој се одржа во нивна чест, каде што го отпеаја својот голем хит „Dancing Queen“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More