Home » Чиле ќе администрира четврта доза анти-ковид вакцина

Чиле ќе администрира четврта доза анти-ковид вакцина

by Журнал.мк

Чиле, една од водечките земји во светот по вакцинација против Ковид-19, започна кампања за четврта доза на луѓе со нарушен имунитет.

Земјата го прави тоа за првпат во регионот, а причината за започнување на кампањата е зголемувањето на случаите поради брзото ширење на сојот Омикрон.

– Вакцината, оваа четврта доза или втора засилена доза, ќе биде достапна за секого. Почнувајќи од денеска, ќе започнеме со луѓе со нарушен имунитет и ќе продолжиме со најбрзо темпо, изјави чилеанскиот претседател Себастијан Пинера за време на посетата на болница во главниот град Сантијаго.

Кампањата почнува со лица над 12 години со ослабен имунитет, кои примиле бустер доза пред септември. Од февруари процесот ќе се прошири на сите лица над 55 години.

Чиле пријави повеќе од 4.000 нови инфекции дневно, што е двојно зголемување во однос на минатата недела и во согласност со глобалниот тренд на зголемување на инфекциите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More