Home » Четиринаесет години од хеликоптерската несреќа во катлановско Блаце

Четиринаесет години од хеликоптерската несреќа во катлановско Блаце

by Журнал.мк

Со положување цвеќе на спомен-обележјето во катлановско Блаце, денеска ќе бидат одбележани 14 години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа 11 припадници од составот на воздухопловниот Винг на Армијата.

Цвеќе ќе положи делегација од Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата составена од министерката за одбрана Радмила Шеќеринска и заменикот на началникот на Генералштабот, генерал-мајор Азим Нуредин. Цвеќе ќе положат и делегации од Кабинетот на претседателот на државата и врховен командант на Армијата, од Општина Петровец, Командата за операции, воздухопловниот ВИНГ, Првата пешадиска бригада и членовите на семејствата на загинатите војници.

Претходно, припадниците на воздухопловниот ВИНГ ќе ја одбележат годишнината од хеликоптерската несреќа со полагање цвеќе на спомен-обележјето пред командата во касарната „Страшо Пинџур” во Петровец.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More