Home » Четиринаесет Јорданци загинаа на Хаџ, во Мека и до 47 степени

Четиринаесет Јорданци загинаа на Хаџ, во Мека и до 47 степени

by Журнал.мк

За време на аџилакот во Мека загинаа 14 јордански државјани, дел од нив како последица на топлотен удар, додека други 17 се водат како исчезнати, соопшти на 16 јуни јорданското Министерство за надворешни работи.

Најмалку шест смртни случаи биле предизвикани од жештините, соопшти Министерството, додавајќи дека температурите во Мека на 17 јуни ќе достигнат 47 степени Целзиусови.

Не беше прецизирано дали поголемиот број на смртни случаи во неделата е последица на горештините. Хаџот, кој ќе заврши на 19 јуни, е еден од најголемите масовни собири во светот, а годинава се очекува да учествуваат повеќе од 1,8 милиони аџии, соопшти главниот саудиски завод за статистика.

Стампедо, пожари во шатори, топлина и други фактори предизвикаа стотици смртни случаи за време на овој важен верски настан во последните 30 години.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More