Home » Чешки тајкун возел со 400 километри на час: Германската влада со осуда за возачот

Чешки тајкун возел со 400 километри на час: Германската влада со осуда за возачот

by Журнал.мк

Чешкиот тајкун Радим Пасер го возел своето „Бугати Широн“ со брзина од 417 километри на час на автопат во Германија и снимил се, поради што Министерството за транспорт на таа земја објавило остро соопштение во кое се наведува дека се работи за „свирепо возење“.

На видеото објавено на Јутјуб каналот на Пасер се гледа како тој вози „Бугати“ со огромна брзина на делот од автопатот А2 меѓу Берлин и Хановер. Пасер под видеото напишал дека е снимено минатата година, на рамна делница од 10 километри со три ленти и при одлична видливост и додал дека „безбедноста била приоритет“.

Сепак, на видеото се гледа дека видливоста не била многу добра, бидејќи се стемнувало.

Меѓутоа, германското Министерство за сообраќај не се согласува дека возење со толку голема брзина може да биде безбедно и јавно го критикувало чешкиот милионер.

Министерството во соопштение кое го објавило “AP” навело дека “го осудува секое однесување на патиштата кое доведува или може да доведе до загрозување на учесниците во сообраќајот”.

“Сите учесници во сообраќајот мора да се придржуваат до правилата”, се наведува во соопштението.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More