Home » Часовниците на Шумахер продадени на аукција – едниот за дури 2,7 милиони долари

Часовниците на Шумахер продадени на аукција – едниот за дури 2,7 милиони долари

by Журнал.мк

Осум часовници кои му припаѓаат на легендата на Формула 1, Михаел Шумахер, се продадени на аукција во Женева за нешто помалку од 4 милиони швајцарски франци (4,4 милиони долари).

Германскиот седумкратен светски шампион во Ф1 беше страстен колекционер на часовници се до тешката несреќа на скијање во декември 2013 година, по што не беше виден во јавноста.

Двата часовници продадени на аукцијата на Кристи беа персонализирани подароци што Шумахер ги доби од тогашниот тимски шеф на Ферари, Жан Тод, како божиќен подарок.

Еден од часовниците на Шумахер продаден е за 1,6 милиони долари, но, највисоката цена – 2,7 милиони долари – ја постигна стариот часовник од розово злато „Patek Philippe“.

„Овие резултати ја покажуваат страста на меѓународните колекционери за исклучителни часовници“, коментира Реми Гилемин, експерт за часовници на аукциската куќа.

„Видовме силно глобално учество, со фокус на Америка“, додаде тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More