19 C
Skopje
Thursday, March 4, 2021

CATEGORY

Регион

Почина младиот сплитски актер Јосип Браовац

Младиот сплитски глумец Јосип Браовац почина на 31 година, по кратка борба со тешката болест, пишуваат хрватските медиуми. Јосип на хрватските гледачи им е познат...

Беснeат пожари на грчкиот остров Евија, евакуирани четири села

На грчкиот остров Евија се појавија неколку пожари, а пожарникарите сè уште се обидуваат да ги угасат. Пожарот избувна во четвртокот вечерта на три локации...

Забранет е влезот во Косово за официјални лица од Србија

Косовското Министерство за надворешни работи донесе одлука да не им даде дозвола на официјални претставници од Белград да влезат на територијата на Косово, објави...

Извојуваните битки доведоа до предвремено „крунисување“ на Мицотакис

Неколку дена пред предвремените парламентарни избори во Грција, сите анкети и истражувања покажуваат дека лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис ќе биде новиот премиер...

Акропол затворен неколку часа поради горештините

Археолошкиот локалитет Акропол, денеска и утре, ќе биде затворен од 13 до 17 часот, поради најавените високи температури, соопшти надлежната служба од Министерството за...

Земјотрес ги разбуди жителите на грчкиот остров Крит

Земјотрес со јачина од 4.1 степен според Рихтеровата скала, утринава го погоди островот Крит. Агенцијата АНА пренесе дека Атинската национална опсерваторија го регистрирала земјотресот на...

Грција бара сезонски работници – плати од 800 до 1.000 евра

На повеќе места во Грција се бараат сезонски работници, а платите се од 800 до 1.000 евра, објави „Фактор“. За таа цел посредници регрутираат работници...

Новиот градоначалник на Пустец демантира дека на изборите имало упатство за гласање на бугарски јазик

Во Мала Преспа за време на локалните избори не беа делени упатства за гласање на бугарски и албански јазик, наместо на македонски и албански...

Колинда во трка за втор претседателски мандат

Хрватски медиуми информираат дека нејзината кандидатура уште не е официјално објавена бидејќи таа сака да се фокусира на државните обврски. Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ...

Дел од Хрватите се тушираат еднаш месечно и не користат дезодоранс

И покрај тоа што има Хрвати кои се капат еднаш месечно, истражувањата покажуваат дека една третина од нив се тушираат секој ден (66,3 проценти),...
- Advertisement -

Latest news