8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021
spot_img

CATEGORY

Регион

Нова рунда од дијалогот Белград-Приштина во Брисел

Делегации на Белград и на Приштина денеска во Брисел ќе одржат нова рунда дијалог на ниво на главни преговарачи и експерти. Засега не се...

Пак ќе се обидат да прават влада без ГЕРБ на Борисов

Копретседавачот на победничката партија на парламентарните избори во Бугарија, „Продолжуваме со промената“, Асен Василев, најави дека неделава ќе почнат разговорите со нивните потенцијални партнери. Ќе...

Протести во Хрватска поради задолжителните ковид сертификати

Во Хрватска денеска се одржуваат први протести откако на сила стапи одлуката за задолжителни ковид-потврди за влез во јавни и државни установи. Според локалните медиуми...

Во Албанија потврдени првите два случаи со вирусот АХ1Н1

Институтот за јавно здравје на Албанија соопшти дека во земјата циркулира вирусот АХ1Н1 и оти се потврдени првите два случаи на заразени, пренесе Ора...

Бугарската социјалистичка партија нема да води преговори со ГЕРБ и со ДПС

Бугарската социјалистичка партија ќе продолжи да води дијалог, изјави за БНТ Иван Ченчев од раководството на партијата. Како што јави дописникот на МИА од...

Во Црна Гора нема прослави и свадби, се затвораат ноќните клубови

Со новите епидемиолошки мерки во Црна Гора, кои од денеска стапуваат во сила, се забрануваат новогодишни прослави на отворено, свадби на отворено и во...

Старица го изеде гласачкото ливче во Бугарија

Необичен инцидент се случил на изборите во Бугарија кога старица го изела гласачкото ливче откако веќе гласала, јавува Бугарската национална телевизија (БНТ). Според претседателката на...

Опозицијата победи на локалните избори на Косово

Главниот град на Косово, Приштина, во наредните четири години ќе биде воден од градоначалник од редовите на опозицискиот Демократски сојуз на Косово, архитектот Прпарим...

Бугарија: Нови избори, нов победник

Бугарите по третпат годинава гласаа за нов состав на парламентот. Според досега преброените гласови на повидок е победа на новооснованата антикорупциска партија „Продожуваме со...

Кирил Петков најави подобри односи со Македонија

Копретседателот на коалицијата „Промената продолжува“, Кирил Петков, која според првичните резултати оствари победа на парламентарните избори во Бугарија, во интервју за БНТ се осврна...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com