Шефот на грчката дипломатија на средба со Помпео во Вашингтон

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и неговиот американски колега Мајк Помпео денеска ќе се сретна во Вашингтон. На средбата се очекува...

Вучиќ најави продолжување на преговорите со Косово во септември

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денес дека во септември треба да има некаков вид продолжување на преговорите со Косово во Берлин или...

Уапсен маж осомничен за убиство на американската научничка

На Крит уапсен е маж осомничен за убиство на Сузан Итон (59), научник по молекуларна биологија, која работела на познатиот институт „Макс...

Макрон во Белград: ЕУ треба да се реформира па потоа влез...

Европската унија треба да се реформира за Србија . Ова го изјави претседателот на Франција на првиот ден од неговата дводневна посета...

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во...

Во операцијата „Уникат” во областа на Бања Лука, полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и уапси четири...

Србија од 2020 година ќе воведе задолжително служење воен рок

Србија најверојатно од следната година повторно ќе воведе задолжително служење воен рок, пишува денеска Српски телеграф и додава дека за тоа веќе...

ЕУ воведе санкции против Турција

Европската Унија наведува дека дупчењата што ги врши Турција во источниот Медитеран се незаконски, поради што ќе бидат преземени одредени мерки против...

Голем пожар на островот Паг

Голем пожар избувна синоќа, околу еден часот по полноќ, кај градот Новаља на хрватскиот остров Паг, соопшти полицијата. Во...

Хрватска се соочува со намален број на туристи во однос на...

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година. Падот на...

Грција се подготвува за нова бура, вчера регистрирани повеќе од 3.500...

Повеќе од 3.500 молњи во текот на вчерашниот ден се регистрирани низ цела Грција. Невремето „Адиносос“ коешто ја зафати земјата се очекува...

Follow us...

4,222FansLike
137FollowersFollow
414FollowersFollow
1,990SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Најнови Вести

Одронот кај Сенце над 50 кубни метри камен и земја

Вработените на дебарската секција на „Македонија пат” максимално се ангажрани во дорасчистувањето на одронот, кој утрово падна на патниот правец Дебар –...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да...

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето...

Македонија на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index

Македонија се наоѓа на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index за 2019 година напредувајќи за 23-места во однос на минатата...