4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023
spot_img

CATEGORY

Регион

Косово: Богатството на Харадинај, министрите и пратениците над милијарда евра

Целокупниот имот на министрите во владата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и 120 пратеници во Парламентот одамна ја премина цифрата од милијарда евра, објави...

Баша смета дека 85 отсто од Албанците го отфлиле монистичкото гласање и вети вистинска промена

Лидерот на албанската опозициска демократска партија, Љуљзим Баша, по затворањето на процесот на гласање за новата локална власт во 61 општина во земјата, рече...

Поради таксата, затворени продавниците и аптеките во Северно Косово

Сите продавници во четирите општини во северно Косово, населени со мнозинско српско население, утрово останаа затворени, во знак на протест поради таксата од 100...

Турција ќе го даде на суд Вашингтон ако не ги добие авионите

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе побара помош од меѓународен арбитражен суд ако Вашингтон не ги испорача веќе платените од Анкара...

Имамоглу официјално стана градоначалник на Истанбул

Опозицискиот турски политичар, Екрем Имамоглу, денеска официјално стапи на должноста градоначалник на Истанбул, откако во неделата победи на повторените избори во најголемиот турски град. Имамоглу...

Во Хрватска, по топлотниот бран, стига невреме

По топлотниот бран што ја погоди Хрватска, стига невреме во земјата, а град веќе падна на границата со Словeнија и Унгарија, пренесе „Индекс.хр“. Во Хрватска...

Од понеделник нема да работат продавниците на север во Косово

Претседателот на Здружениото на малостопанственици на север во Косово, Радош Петровиќ изјави дека од понеделник, 1 јули, прехранбените продавници, дуќани и киосци, па дури...

Бугарија останува под мониторинг на Парламентарното собрание на Советот на Европа

По парламентарната дебата, врз основа на извештајот на Франк Швабе (Германија, СПД) и Золт Немет (Унгарија, ЕНП / ДХ), ПССЕ одлучи да го продолжи...

Советот на Европа ја откажа набљудувачката мисија на изборите во Албанија

Станува збор за набљудувачка мисија која требаше да го следи изборниот процес на 30 јуни во кој албанската опозиција не учествува, а албанскиот претседател...

Анкета Србија: На медиумите не им веруваат 39 отсто граѓани

Истражувања за медиумските навики и потребите на публиката во Србија покажаа дека 39 отсто од граѓаните не им веруваат на медиумите, додека само 23...
- Advertisement -spot_img

Latest news