16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022
spot_img

CATEGORY

Регион

Змија од најдолгиот европски вид снимена во обид да се искачи на брод во Шибеник

На социјалните мрежи во Хрватска се појави снимка на змија која плива во морето и се обидува да се качи на брод меѓу островите...

Во Хрватска преку 17 илјади странци ангажирани во туризмот, се бараат уште

Само една недела откако хрватската Влада ја зголеми својата квота за странските работници во туризмот и угостителството за две илјади, барањата на работодавачите за...

Албанија и Косово со заеднички дипломатски претставништва

На меѓународната сцена Албанија и Косово ќе имаат заеднички дипломатски претставништа. Спогодбата потпишана во Тирана од шефовите на дипломатиите Генц Цакај и Беџет Пацоли...

„Хрватскиот премиер ќе мора да објасни чии интереси бранеше во Брисел“

Кандидатот на опозициската партија СДП на претседателските избори во Хрватска Зоран Милановиќ кажа дека премиерот Андреј Пленковиќ ќе мора да објасни чии интереси бранел...

Српски полицаец (42) уапсен поради врска со 13-годишно девојче: Таа рекла дека е вљубена во него

Девојчето на сослушување изјавило дека е вљубено во обвинетиот со кој е во емотивна врска веќе неколку месеци, како и дека доброволно стапила во...

Коцијанчиќ: Изборите во Албанија спроведени на мирен начин

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич изјави дека локалните избори што се одржаа во Албанија во неделата, биле спроведени во контекст на политичка поделба,...

Меѓународна потерница за Милан Радоичиќ поради убиството на Оливер Ивановиќ

Суд во Приштина издал меѓународна потерница по Милан Радоичиќ, потпретседател на Српска листа на Косово и „еден од највлијателните личности во северно Косово” кој...

Рама за „Ал Џезира”: За танго се потребни двајца

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политиката треба да ја обедини земјата. Во интервју за „Ал Џезира”, реализирано ден по гласањето на локалните избори, Рама...

Партијата на Рама победи во 57 општини

На локалните избори во Албанија, по пребројувањето на сите гласови, во 57 од вкупно 61 албанска општина, победија градоначалниците и советничките листи на владејачката...

Санадер упатен на отслужување на шестгодишната затворска казна

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер вчера беше упатен во Центарот за дијагностика на затворот Реметинец, кој ќе одлучи каде ќе ја отслужува правосилната шестгодишна...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com