Привремен градоначалник на Драч Жиљен Варфај,за опозиција човек на криминални тендери

По оставката на Валбона Сако, за привремен градоначалник на Драч, општинскиот совет го назначи Жиљан Варфај,кој во изминатите 12 години беше заменик...

Меркел му испрати писмо на Рама: Германија и ЕУ ќе ве...

Германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до албанскиот премиер , Еди Рама, каде што пишува дека со голема вознемиреност ја примила веста...

Хрватска: Штрајкот во училиштата продолжува

Штрајкот во училиштата во Хрватска продолжува и денеска откако по маратонските преговори, не е постигнат договор меѓу претставниците на синдикатите за образование...

Земјотрес ја погоди Црна Гора

Секторот за сеизмологија на Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија синоќа во 21.13 часот забележал земјотрес со помала јачина и епицентар на 8...

Еди Рама ги читаше имињата на настраданите и одеднаш почна да...

Премиерот на Албанија Еди Рама на вчерашната владина седница изјави дека е прекинатa потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи...

Aлбанија, нови земјотреси од Драч и Тирана

Серија земјотреси ја погодија повторно Албанија. Граѓаните во паника ги напуштија своите домови. Во меѓувреме, градоначалничката на Драч си даде оставка по...

Ердоган: Ќе изградиме 500 домови во Албанија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска зборувајќи за земјотресот што ја зафати Албанија, изјави дека Турција ќе изгради 500 домови за...

(Видео) Камион смачка комби кај Ниш, најмалку тројца мртви

Три лица загинаа, а шест се тешко повредени во сообраќајна несреќа која се случи во 10 часот на автопатот Белград – Ниш,...

Курти од Драч: Мора да си помагаме и да се поддржуваме,...

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ и иден премиер на Косово, Албин Курти, кој престојува во Драч во изјава за медиумите рече дека за...

Грција во Албанија испраќа мобилни кујни од војската и градежни инженери

По катастрофалниот земјотрес во Албанија, Грција во соседната земја испраќа три мобилни кујни на грчката војска и градежни инженери за регистрација на...

Follow us...

4,222FansLike
137FollowersFollow
414FollowersFollow
1,990SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Најнови Вести

Одронот кај Сенце над 50 кубни метри камен и земја

Вработените на дебарската секција на „Македонија пат” максимално се ангажрани во дорасчистувањето на одронот, кој утрово падна на патниот правец Дебар –...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да...

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето...

Македонија на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index

Македонија се наоѓа на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index за 2019 година напредувајќи за 23-места во однос на минатата...