17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022
spot_img

CATEGORY

Регион

Рама за „Ал Џезира”: За танго се потребни двајца

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политиката треба да ја обедини земјата. Во интервју за „Ал Џезира”, реализирано ден по гласањето на локалните избори, Рама...

Партијата на Рама победи во 57 општини

На локалните избори во Албанија, по пребројувањето на сите гласови, во 57 од вкупно 61 албанска општина, победија градоначалниците и советничките листи на владејачката...

Санадер упатен на отслужување на шестгодишната затворска казна

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер вчера беше упатен во Центарот за дијагностика на затворот Реметинец, кој ќе одлучи каде ќе ја отслужува правосилната шестгодишна...

Рама: 30 јуни историски момент, мојата рака е подадена кон опозицијата за разговор

Албанскиот премиер Еди Рама во синоќешното обраќање, 30 јуни го нарече историски момент и ден кога државата ја добила иднината, граѓанството, надежта.. Денеска беше денот...

Полицијата употреби гумени куршуми на геј парадата во Истанбул

Судири меѓу полицијата и демонстрантите на геј парадата во Истанбул, забранeta од страна на властите. Безбедносните сили ги нападнаа учесниците на демонстрациите со гумени куршуми...

Косово: Богатството на Харадинај, министрите и пратениците над милијарда евра

Целокупниот имот на министрите во владата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и 120 пратеници во Парламентот одамна ја премина цифрата од милијарда евра, објави...

Баша смета дека 85 отсто од Албанците го отфлиле монистичкото гласање и вети вистинска промена

Лидерот на албанската опозициска демократска партија, Љуљзим Баша, по затворањето на процесот на гласање за новата локална власт во 61 општина во земјата, рече...

Поради таксата, затворени продавниците и аптеките во Северно Косово

Сите продавници во четирите општини во северно Косово, населени со мнозинско српско население, утрово останаа затворени, во знак на протест поради таксата од 100...

Турција ќе го даде на суд Вашингтон ако не ги добие авионите

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе побара помош од меѓународен арбитражен суд ако Вашингтон не ги испорача веќе платените од Анкара...

Имамоглу официјално стана градоначалник на Истанбул

Опозицискиот турски политичар, Екрем Имамоглу, денеска официјално стапи на должноста градоначалник на Истанбул, откако во неделата победи на повторените избори во најголемиот турски град. Имамоглу...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com