23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022
spot_img

CATEGORY

Регион

Според „Ле Соир“, Колинда Грабар-Китаровиќ е сериозен кандидат за водечка функција во ЕУ

Белгискиот весник „Ле Соир“ во голем текст за можните решенија за водечки функции во европските институции, покрај хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ, ја спомнува и...

Експлодира возило во тунел во Хрватска

Околу еден час биле затворени тунелите во двата правци на хрватскиот автопат од Загреб до Сплит, откако се запалило и експлодирало возило. Во тунелот „Свети...

Рама му порача на Мета избори на 30 јуни ќе има

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на...

За три недели албанската гранична полиција и Фронтекс откриле 400 имигранти

Oд почетокот на мисијата на Фронтекс во Албанија 22 мај до сега откриени се околу 400 имигранти во зелениот појас на албанско-грчката граница. Од нив...

Небото над Загреб „изpeшетaнo“ од мoлњи

Главниот град на Хрватската синоќа беше погоден од силно невреме проследено со огромен број електрични празнења или молњи, силен дожд и град. Во попладневните часови...

Официјално почна постапката за импичмент на претседателот Мета

Cо доставување на барањето во Парламентот албанските владејачки социјалисти и официјално ја почнаа постапката за разрешување на претседателот Илир Мета. Барањето е потпишано од 55...

За Словенија Турција повеќе не е безбедна земја

Словенечката Влада денеска усвои декрет за ажурирање на листата на безбедни земји, со што се додадени уште тро држави, а отстранета е Турција.  Претходната листа...

Јадранот се задушува во пластика

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и Келтското Море. Отпад во Јадранот...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com