17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022
spot_img

CATEGORY

Регион

Што му порачал Гренел на Вучиќ – претседателот ги водел белешките од разговорот

Советничката на претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските медиуми изјавила дека средбата меѓу Вучиќ и специјалниот пратеник на американскиот претседател, Ричард Гренел бил...

Курти: Во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците

Лидерот на партијата Самоопределување и најверојатно следен премиер на Косово, Аљбин Курти, синоќа изјави дека во Европската Унија не може да се случи национално...

Албански новинар му подари речник на албански јазик на Вучиќ

Cрпскиот претседател, Александар Вучиќ доби подарок – речник на албански јазик од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На Неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ,...

Курти се сретна со Гренел во Амбасадата на САД во Приштина

Лидерот на Движењето Самоопределува, партија која победи на неделните парламентарни избори во Косово, Албин Курти, се сретна попладнево во Амбасадата на Соединетите Американски Држави...

Парада на гордоста денеска во Приштина

ЛГБТИ заедницата, поддржувачи и активисти на граѓанското општество денеска во главниот град на Косово ќе ја одржат третата по ред Парада на гордоста, јави...

Столтенберг денеска во Атина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ќе ја посети Атина и во попладневните часови ќе се сретне со претседателот на Грција Прокопис Павлопулос...

„Новости“: Србија годишно ја напуштаат околу 51.000 луѓе

Србија месечно ја напуштаат 4.250 луѓе, односно околу 51.000 луѓе годишно, според податок на Европскиот завод за статистика. Во исто време, 228.000 млади луѓе го...

Тачи го поздрави именувањето на специјалниот американски пратеник за преговорите Приштина – Белград

Косовскиот претседател Хашим Тачи го поздрави иманувањето на американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за специјален пратеник на претседателот Трамп за мировните преговори меѓу...

Притвор за двајца косовски Срби, вршеле притисок да се гласа за Српската листа

Основниот суд во Гњилане им одреди 30-дневен притвор на косовските Срби Ж.Д. и В.Б., кои обвинителството во тој град ги терети за вршење притисок...

САД и доделија на Албанија дополнителни 920.000 долари за подобрување на затворите

Соединетите Американски Држави и доделија на Албанија дополнителни 920.000 долари за подобрување на акцискиот план за затворите за 2019 годна. Подобрениот затворски систем е од...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com