25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022
spot_img

CATEGORY

Регион

Шарец: Словенија ќе се заложи за изградба на вториот блок во нуклеарката „Кршко“

Словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави денеска дека ќе се заложи за изградба на вториот блок во нуклеарната електрана „Кршко“, за во иднина Словенија да...

Во Грција за 24 часа регистрирани 36 шумски пожари

Од 19 часот во средата до 19 часот синоќа, на територијата во Грција, избувнале 36 шумски пожари, jави дописничката на МИА од Атина. Според Противпожарната...

Вечерњи лист: Запре трендот на намалување на стапката на имунизација во Хрватска

По седум години последователно намалување на стапката на имунизација во Хрватска, трендот конечно запре минатата година, објави „Вечерњи лист”. „Очигледно епидемиите на заразни болести, главно...

Косовското собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори

Косовските пратеници изгласаа распуштањето на законодавниот дом, по што се очекува претседателот на државата Хашим Тачи да го одреди датумот за одржување на предвремените,...

Се расипал рингишпил во Биоград на Море, деца виселе на 30 метри

Синоќа околу 19 часот дошло до дефект на голем рингишил во Биоград на Море, поради што голем број луѓе, повеќето деца, останале заробени на...

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

САД официјално го повлекоа својот предлог до Турција за продажба на ракетен систем „Патриот“ како алтернатива на противвоздушните руски ракетни системи С-400, објави Си-Ен-Ен,...

Во Албанија има 14.000 странци со дозвола за престој

Институтот за статистика на Албанија (ИНСТАТ) објави дека во 2018 година во земјата имало вкупно 14.162 странски државјани со дозвола за престој. Бројката бележи зголемување...

Убил четворица пациенти во психијатриска болница во Романија со држач за инфузија

Три дена откако доброволно се пријавил во психијатриска установа во романската општина Сапока, пациент уби четворица други пациенти со држач за инфузија. До крвавиот напад...

Таткото и понатаму се бори за живот – мајка и ќерка од Србија загинале во страшна несреќа во Бугарија

Во петокот утрината, на магистрала во Бугарија која води кон Грција, се случила страшна сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка од Србија,...

Харадинај: Не беше лесно да се спречи распарчувањето на Косово

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај оцени дека неговата партија, Алијансата за иднината на Косово (ААК), е денес „поблиску од било кога до реализација...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com