-7.2 C
Skopje
Saturday, January 22, 2022
spot_img

CATEGORY

Регион

Турција ќе го даде на суд Вашингтон ако не ги добие авионите

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе побара помош од меѓународен арбитражен суд ако Вашингтон не ги испорача веќе платените од Анкара...

Имамоглу официјално стана градоначалник на Истанбул

Опозицискиот турски политичар, Екрем Имамоглу, денеска официјално стапи на должноста градоначалник на Истанбул, откако во неделата победи на повторените избори во најголемиот турски град. Имамоглу...

Во Хрватска, по топлотниот бран, стига невреме

По топлотниот бран што ја погоди Хрватска, стига невреме во земјата, а град веќе падна на границата со Словeнија и Унгарија, пренесе „Индекс.хр“. Во Хрватска...

Од понеделник нема да работат продавниците на север во Косово

Претседателот на Здружениото на малостопанственици на север во Косово, Радош Петровиќ изјави дека од понеделник, 1 јули, прехранбените продавници, дуќани и киосци, па дури...

Бугарија останува под мониторинг на Парламентарното собрание на Советот на Европа

По парламентарната дебата, врз основа на извештајот на Франк Швабе (Германија, СПД) и Золт Немет (Унгарија, ЕНП / ДХ), ПССЕ одлучи да го продолжи...

Советот на Европа ја откажа набљудувачката мисија на изборите во Албанија

Станува збор за набљудувачка мисија која требаше да го следи изборниот процес на 30 јуни во кој албанската опозиција не учествува, а албанскиот претседател...

Анкета Србија: На медиумите не им веруваат 39 отсто граѓани

Истражувања за медиумските навики и потребите на публиката во Србија покажаа дека 39 отсто од граѓаните не им веруваат на медиумите, додека само 23...

Баша се согласи на среба со Мета,Рама му порача дека е зафатен со изборни активности

Албанскиот претседател Илир Мета синоќа направи уште еден напор за надминување на политичката криза во земјата. Тој упати покана до премиерот и лидер на владејачките...

Голем шумски пожар на грчкиот остров Евија

Противпожарната служба на Грција рано утрово делумно го стави под контрола шумскиот пожар што избувна синоќа во местото Каристос во јужниот дел на грчкиот...

Српска мисица на Косово покажа двоглав орел (ФОТО)

Српската претставничка на изборот на Мис слобода на светот кој се одржува во Призрен ја шокираше јавноста покажувајќи го двоглавиот орел кој ја симболизира...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com