20.8 C
Skopje
Monday, September 27, 2021
spot_img

CATEGORY

Регион

Турција со предупредување до САД за рускиот ракетен систем

Турција ги повика САД да не преземаат чекори со кои ќе се нарушат билатералните односи меѓу двете земји откако портпаролот на Стејт Департментот, Морган...

Мицотакис му рекол на Трамп дека ќе се бори за повеќе инвестиции, а против бирократијата

За потребата за продолжување и продлабочување на одличните односи меѓу Грција и Соединетите американски држави се согласиле грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, и претседателот на...

Кој не плаќа алиментација нема да добие пасош во БиХ

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за патни исправи на БиХ, со кој се предвидува дека лицата кои не платиле алиментација не може...

Српскиот министер за одбрана доби забрана за влез во Косово

На српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, не му бил дозволен влез во Косово и Метохија. Вулин, со делегација на военото здравство, требало да го...

Турското обвинителство издаде наредба за апсење на 250 воени офицери

Турското обвинителство денеска издаде налог за апсење на 250 актуелни и поранешни офицери и 10 цивили заради наводни врски со имамот Фетулах Ѓулен, кој...

Бугарија: Изјавите на министерот Дачиќ се неприфатливи

Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека коментарот на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ упатен до бугарскиот премиер Бојко Борисов е неприфатлив. И...

Посмртните останки на 33 жртви на геноцид ќе бидат пренесени во Поточари

Посмртните останки на 33 лица кои се убиени за време на масакрот во јули 1995 година во Сребреница, денеска од гробиштата во Високо ќе...

„Додека земјите од ЕУ не можат да се договорат, Турција е домаќин на повеќе од 4 милиони бегалци”

Tурција продолжува да ја поддржува интеграцијата на земјите од регионот во евроатланските институции”, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Самитот на Процесот за...

Поскапе возењето низ Србија, цената на патарината повисока за 12 отсто

Србија ги зголеми цените на патарините за 12 отсто, што од тамошните власти беше оправдано со делумно усогласување со барањето на Европската унија според...

Мета: Време е да се прифати реалноста дека Косово е држава

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, кој се одржува во Босна и Херцеговина, повика регионот да...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com