6 C
Skopje
Sunday, May 9, 2021
spot_img

CATEGORY

Регион

Советот на Европа ја откажа набљудувачката мисија на изборите во Албанија

Станува збор за набљудувачка мисија која требаше да го следи изборниот процес на 30 јуни во кој албанската опозиција не учествува, а албанскиот претседател...

Анкета Србија: На медиумите не им веруваат 39 отсто граѓани

Истражувања за медиумските навики и потребите на публиката во Србија покажаа дека 39 отсто од граѓаните не им веруваат на медиумите, додека само 23...

Баша се согласи на среба со Мета,Рама му порача дека е зафатен со изборни активности

Албанскиот претседател Илир Мета синоќа направи уште еден напор за надминување на политичката криза во земјата. Тој упати покана до премиерот и лидер на владејачките...

Голем шумски пожар на грчкиот остров Евија

Противпожарната служба на Грција рано утрово делумно го стави под контрола шумскиот пожар што избувна синоќа во местото Каристос во јужниот дел на грчкиот...

Српска мисица на Косово покажа двоглав орел (ФОТО)

Српската претставничка на изборот на Мис слобода на светот кој се одржува во Призрен ја шокираше јавноста покажувајќи го двоглавиот орел кој ја симболизира...

Турците ќе служат војска 6 месеци

Турскиот Парламент ратификуваше нов Закон за воена служба, со кој се намалува периодот на воениот рок за половина, јави Анадолија. Вкупно 335 пратеници го одобрија...

Ципрас ги смета за признак на „слабост“ сондажите за гас на Турција на Кипар

Грчкиот премиер Алексис Ципрас рече дека турското дупчење во водите каде што Кипар има ексклузивни економски права е „знак на слабост”. Ципрас предупреди за „сериозни...

Избоден Србин на Малта

Србин завршил со убодни рани по расправија со негов сонародник во Малта. Како што пренесуваат српските медиуми, повредениот крвав влегол во болницата „Матер деи“. Тој бил...

Над 12.000 полицајци ангажирани за албанските избори в недела

Повеќе од 12.000 припадници на албанското Министерството за внатрешни работи ќе бидат ангажирани на денот на локалните избори, 30 јуни, од нив околу 7.000...

Намалување на воениот рок во Турција

Турскиот Парламент ратификуваше нов Закон за воена служба, со кој се намалува периодот на воениот рок за половина, од 12 на 6 месеци, јави...
- Advertisement -spot_img

Latest news