4 C
Skopje
Sunday, April 11, 2021

CATEGORY

Регион

Косово: Започнува кампањата за парламентарните избори на 6 октомври

Изборната кампања за предвремените парламентарни избори во Косово, кои ќе се одржат на 6 октомври, започнува денеска и ќе трае десет дена, до 4...

Најмалку седум држави и нудат борбени авиони на Хрватска

Најмалку седум држави се заинтересирани да и понудат на Хрватска купување 12 борбени авиони, објави загрепски „Јутарњи лист“. Весникот пишува дека четвртата седница на Меѓуагенциската...

Вучиќ во Њујорк: Србија е подготвена да се врати на дијалогот со Косово по укинувањето на таксите

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Њујорк се сретна со функционери од американскиот Стејт департмент, помошникот на државниот секретар Филип Рикер и специјалниот претставник за...

Комшиќ во ОН: Активностите на соседите внесуваат немир во БиХ

Активностите поврзани со процесот на евроатлантската интеграција во Босна и Херцеговина, како и усогласувањето на општествено-политичкиот систем на БиХ со законодавството на ЕУ, се...

Грчката полиција разби меѓународна криминална мрежа на трговија со жени

Во организирана акција спроведена во саботата во Атина, грчката полиција разбила меѓународна криминална мрежа на трговија со жени, биле уапсени 15 членови, запленети над...

Бомбашки напад врз полициски автобус во Турција, повеќе лица повредени

Повеќе лица утрово се повредени во бомбашки напад врз полициски автобус во јужната турска покраина Адана, соопштија безбедносните служби. Според истиот извор, повредените биле пренесени...

Земан: Не ги пратив јас бомбардерите на Белград

Претседателот на Чешка Милош Земан ги отфрли обвинувањата дека тој како премиер на земјата ги испратил бомбардерите на НАТО кон Белград и кон Србија...

Претседателска трка во Хрватска: На Колинда ѝ опаѓа поддршката, Милановиќ ѝ е „зад петици“

Според најновите истражувања во Хрватска, главниот конкурент на актуелната претседателка Колинда Грабар Китаровиќ на претседателските избори би ѝ бил Зоран Милановиќ. Кога сега би биле...

Бугарски алпинист загина на Олимп

Бугарски алпинист загинал на планината Олимп, јавуваат бугарски медиуми. Бугарскиот алпинист вчера паднал во клисурата наречена „Луки Стефани“, а спасувачите успеале само да стигнат до...

Лаура Ковеши доби нова функција: Романската Катица избрана за јавен обвинител на ЕУ

Лаура Ковеши, поранешната специјална обвинителка на Романија е избрана за прв јавен обвинител на Европската Унија. Таа беше отпуштена од функцијата поради голем скандал во...
- Advertisement -

Latest news