Изетбеговиќ: Заклучоците на Народното собрание на Република Српска се неспроведливи

Претседателот на Партијата за демократска акција (СДА) Бакир Изетбеговиќ како неспроведливи ги оцени синоќешните заклучоци на Народноот собрание на Република Српска во...

Ако опстои на канонските принципи, Вартоломеј ќе даде томос и за...

Одлуката на Александриската патријаршија да ја признае автокефалноста на Украинската православна црква е дополнителна надеж за Македонската православна црква дека Вселенската патријаршија...

Српски полицаец (42) уапсен поради врска со 13-годишно девојче: Таа рекла...

Девојчето на сослушување изјавило дека е вљубено во обвинетиот со кој е во емотивна врска веќе неколку месеци, како и дека доброволно...

Траорни сцени од Драч по катастрофалниот земјотрес (ВИДЕО)

Жителите на Драч имаа непроспиена ноќ по страшниот земјотрес од 6,3 по Рихтер кој се почуствува во целиот регион. Човечки жртви, разрушени...

САД и доделија на Албанија дополнителни 920.000 долари за подобрување на...

Соединетите Американски Држави и доделија на Албанија дополнителни 920.000 долари за подобрување на акцискиот план за затворите за 2019 годна.

Акција на грчката крајбрежна служба за пронаоѓање на чамец со бегалци...

Грчката крајбрежна служба започна акција за пронаоѓање на чамец со бегалци и мигранти во Егејското море, источно од островот Андикитира што се...

Новиот еврокомесар за проширување на распит за конфликт на интереси

Новиот еврокомесар за проширување на ЕУ, Ласло Трочањи, денеска ќе биде сослушан од европратениците во Комисијата за легални прашања околу потенцијален конфликт...

Земјотрес ги разбуди жителите на грчкиот остров Крит

Земјотрес со јачина од 4.1 степен според Рихтеровата скала, утринава го погоди островот Крит. Агенцијата АНА пренесе дека Атинската...

Кај Даниловград отворен Музеј на магариња, прв во регионот

Во Црна Гора, не така одамна, кога селата беа полни и кога поголем број селани ја обработувале земјата, речиси и да немало...

Напнато во Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски „провокативен“ настап во источниот Медитеран, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Follow us...

4,222FansLike
137FollowersFollow
414FollowersFollow
1,990SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Најнови Вести

Одронот кај Сенце над 50 кубни метри камен и земја

Вработените на дебарската секција на „Македонија пат” максимално се ангажрани во дорасчистувањето на одронот, кој утрово падна на патниот правец Дебар –...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да...

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето...

Македонија на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index

Македонија се наоѓа на 65-то место на рангирањето на Global Peace Index за 2019 година напредувајќи за 23-места во однос на минатата...